Winners - Summer Edition 2022
🥇 categories nominated for the main prize 🥇
The Cash Prize of $500 USD for the Best project from all the seasons will be awarded at the ceremony during the annual Gala Event.
best indie feature film
the negative
Directed by Robert Wichrowski
Poland
best indie super short film
201 DAYS
Directed by Anne Zinn-Justin
France
best indie short film
un•bind
Directed by Daryl Sledge
United States
best short film
A martyr of the pen
Directed by Alan Hamwan
United Kingdom
best feature film
Troubled Minds
Directed by Raitis Abele, Lauris Abele
Latvia
best short documentary
Unflinching Grace
Directed by Bill Frakes
United States
best feature documentary
Alaska Long Hunters
Directed by Mark Rose
United States
best music video
Better Than You
Directed by Lucy Turner
United Kingdom
best female indie director
The Newcomers
Directed by Theresa Kliem
Canada
best male indie director
Wine and Fox
Directed by Chuanfa Wan
China
🥇 main categories 🥇
best animation short film
The Boy and The Mountain
Directed by Santiago Aguilera, Gabriel Monreal
Chile
best experimental short film
I AM HERE
Directed by William Yong
Canada
best student short film
Weight
Directed by Jairus Williams
United States
best first time filmmaker short film
Minha Mãe Fazia
Directed by Andrei Smoler
Brazil
best horror short film
The Lonely Road
Directed by Darren Hawkins
Australia
best first time filmmaker feature film
a Branch in the fire
Directed by Costas Mouratidis
Greece
best producer film
BELLE-ILE IN ACADIE
Directed by Phil Comeau
Canada
best female director
Man with Shadow
Directed by Ema Kugler
Slovenia
best actress
Eat Me
Directed by Adrian A Cruz
United States
best male director
The Lonely Road
Directed by Darren Hawkins
Australia
best actor
Malibu Crush
Directed by James Pratt
Australia
best Born Star Actress/Actor
When You Are Gone
Directed by Rafael Altamira
Mexico
best Inspirational Film
AUTISM ACROSS THE GLOBE
Directed by Rima Joseph Irani
Lebanon
Best LGBTQ Film
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India
best Mobile Phone Shoot
Hide and Seek
Directed by Greg R Powell
Australia
best short script
The Short Film Club
Written by Darren Stokes, Matthew Bancroft
United Kingdom
best feature script
Shampoo Horns
Written by Daniel Falcone
United States
best super short script
Old Friends
Written by Sian Walker
United Kingdom
best drama script
gold
Written by Marcus Gorman
United States
best comedy script
Dick 2.0
Written by Henry Sarwer-Foner, Noel Baker
Canada
best horror script
BAD TRIP
Written by Anthony Ford
United States
best action script
Bad Love Tigers
Written by Kevin Schewe
United States
🥇 extra categories 🥇
best acting
Angel Dust
Directed by Mark Hemstock, Chrystal Snow
Canada
best cinematography
Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric
Czech Republic
best editing
Eyes Wide Shut - The ShopWindow
Directed by Darren Stokes
United Kingdom
best Production
the eve
Directed by Luca Machnich
best sound design
SEDNA, EMPRESS OF THE SEA
Directed by Jerry Thevenet
Canada
best VFX
Precursor
Directed by Marco Castiglione
Italy
best original script
Wine and Fox
Directed by Chuanfa Wan
China
best screenwriting
Hard Candy Christmas
Written by Nick Abdo
United States
Congratulations once again to all the Winners!